Yıldızlararası Telif Kandırmacası… Kaan Çağlayangöl

Çok istediler o zaman yazayım;

Rekabet Kurulu, 4 müzik sektörü meslek birliği hakkında rekabeti sınırlayıcı eylemlere girdikleri iddiasıyla soruşturma açtı.

Soruşturma bilgisi Kurul’un sitesinde yer aldı. Sitede yer alan açıklamada “Müzik meslek birliklerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri ve Rekabet Kurulunun 20.06.2007 tarih ve 07-53/617-206 sayılı kararında belirtilen kriterlere aykırı davrandıkları iddialarını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı” denildi.

Soruşturmaya konu anılan yasa maddeleri, ‘rekabetin ihlali’ ve ‘piyasada tekel oluşturma’yı içeriyor.

Soruşturma açılan birlikler şunlar:

*Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM),

*Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG),

*Mü-Yap Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP),

*Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)

Kurul sitesinde, soruşturmanın gerekçesine ilişkin ise “Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen meslek birliklerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı” denildi.

Mesam, Msg ve Müyorbir. Haklarında şu anda soruşturma açılan meslek birlikleri ülkemizde müzik adına telif gelirlerini denetleyen ve bir nevi yöneten kurumlar. Ama hiçbiri düzgün çalışmıyor, geçen yıl yaptığım çalıntı şarkı çalışması nedeniyle kendilerine defalarca başvurdum. Ama hiçbir cevap alamadım. Cevap alamadım ama bana adeta sessizce bir cevap verdiler. Benim ithamda bulunduğum şarkıların bazılarını gerçek sahiplerine verdiler. Ama en az rağbet görüp en az telif alanları verdiler sadece. Bu da onlar için bir yöntemdi. Çünkü başka bir yöntemle devam etmeleri olanaksızdı. Şarkıların çalıntı olduğunu defalarca kanıtladım ama bu onlar için pek birşey ifade etmiyordu neden mi? Çünkü hiçbir meslek birliği koca koca yıldızlardan bir parça koparamazdı da ondan.

Bugün soruşturma geçiriyorsanız hiç üzülmüyorum çünkü benim verdiğim mücadelede sessiz kaldınız. Gerçeği bildiğiniz halde sessiz kaldınız. Bana araya adam koyup haber gönderdiniz. Ne olur yazma dediniz. Ben yazmaya devam ettim siz haber göndermeye devam ettiniz. Şimdi kime ne için üzüleyim? Sizin koruduğunuz o sözde yıldızlar için bunlara değer miydi? Bence değmezdi ama siz onları tercih ettiniz.

Sonuç olarak kamuoyu gerçeğe ulaşamadı ve sadece meraklıları konuya vakıf oldu. Bu ülkede müzik adına tanıdığım bir avuç insan var. Bir gün gerçekler ortaya çıktığında sizi ne o yıldızlar kurtaracak ne de onların varisleri. Bir dava söz konusu olursa ve bilirkişi olarak çağırılırsam bildiğim herşeyi anlatacağım hem de herşeyi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s