BANU KIRBAĞ VE MELİKE DEMİRAĞ İLE UNUTULMAZ BİR POPSAV KONSERİ… Şeref Özcan

Türk Pop Müziğinin gelişmesi için, eğitim, araştırma, burs, konferans ve konserler düzenle-mek için kurulan Popsav (Popüler Müzik Sanat Vakfı), özel amaç olarak da Popsav Müzik Akademisi açmak ve Türk Pop Müziği Kurultayı‘nı toplamak üzere birkaç senedir İstanbul ve bazı diğer kentlerde seri konserler düzenlemekte.

Başkanlığını Sevgili Baha Boduroğlu’nun yaptığı ve yönetim kurulundaki arkadaşları ile olağanüstü bir emekle hazırladıkları konserlerden geçtiğimiz ay Grand Pera Emek Sahnesi’ nde izlediğimiz “Hey Gidi Günler” konseri bu dizi konserlerin beşincisi idi.

Popsav konserlerine dinleyici tarafından gösterilen büyük ilgi sonucunda bu kez de Türk Pop Müziğinde 70 li ve 80 li yılların unutulmaz kadın seslerinden Banu Kırbağ ve Melike Demirağ Caddebostan Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir konser verdiler.

Salon oldukça dolu idi. Dinleyicinin çoğunluğu 50-60 yaş profilinde ise de Türk Pop Müziğinin altın çağının sanatçılarını izlemek için yeni nesilden de fazlaca ilgi vardı.

Nazmi Sunal şefliğindeki Özel Popsav Orkestrası “Hababam Sınıfı” ile konsere başlarken içimiz kıpır kıpırdı ve pop müziğimizin en parlak yıllarına bir yolculuk yapmaya hazırdık.

Gecenin sunucusu Hakan Eren öncelikle Popsav ve amaçlarını anlatarak söze başladı. Hakan Eren’in “Nostaljik Türk Pop Müziği”ni yeni nesillere tanıtmak üzere verdiği emekleri ve yaptığı sayısız albümü de burada anımsamadan geçmemek lazım.

banu

Banu Kırbağ konserine “Sevda Kuşun Kanadında” ile başladı. Zülfü Livaneli’den “Güneş Topla Benim İçin” adlı parça ile devam etti.. Uzun zamandır tek başına sahne almamasına rağmen Banu gümbür gümbür sesi ve sahne hakimiyetiyle bir anda herkesi etkiledi. Zülfü Livaneli’nin “Kan Çiçekleri” parçasından sonra unutulmaz halk ozanı Aşık Mahsuni’den “Dostum Dostum” ve “İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım” adlı türkülerle konser tam bir türkü resitaline dönüştü. Banu Kırbağ’ı esas tanıtan parçası ”Unutulur” başladığında tüm salon Banu’nun hüznüne bürünmüştü. ”Odam Kireç Tutmuyor”,”Leylim Ley” ve son parçası ve Aşık Mahsuni’den “Yuh Yuh” ile tüm salon ayakta coşku ile Banu’ya eşlik ederek onu uğurladı.

melike

Konserin ikinci bölümünün açılışında sahneyi tekrar gecenin sunucusu Hakan Eren alarak sahneye Melike Demirağ’ı davet etti. “Merhaba” ile konserine başlayan Melike Demirağ sahneyi aldığında heyecanımız doruğa ulaştı. Onu son sahnede izlediğimden bu yana sanki kırk yıl geçmemiş,sanki hala yirmili yaşlardaymışız gibi bir hisse kapıldım.

Ağlamak Ayıp Değil” ,”Hadi Canım Sen de”, ”Ninni” ve “Pervane ile ışık” parçaları Melike Demirağ’ın 70 yılların sonlarına doğru yaptığı ve her biri haftalarca liste başı olan 45 lik plaklardaki parçaları idi. Bu şarkıları seslendirirken salonda bulunan bu şarkıların ve diğer bir çok şarkının bestecisi, söz yazarı, bir çok sanatçının yaratıcısı, çocuklarının babası “Şanar Yurdatapan‘a teşekkürlerini sunmadan geçemedi. O Şanar Yurdatapan ki, Şat Yapım’da bir süre önce kaybettiğimiz Atilla Özdemiroğlu ile birlikte 70’li yılların bir çok Pop Müzik sanat-çısına kucaklarını açmışlar ve adeta bir müzik okulu gibi sanatçı yetiştirmişlerdi.

Sıradaki ”Arkadaş” parçası sanki bir marştı artık hep birlikte söylenen. 80 darbesinden sonra gittikleri Almanya’da yaptıkları ”Şimdi İstanbul’da Olmak Vardı”, annesi Rüçhan Çamay’dan ”Para Para Para” ve ”Güneş Yine Doğacak” sıradaki parçalarıydı.

Konserin bu kısmında Melike Demirağ sahneyi bağlama sanatçısı Ahmet Koç ve Popsav Orkestrası‘na bıraktı. Ahmet Koç bağlamasıyla “Gadfather” ve “Hasta Siempre Che Guavera” parçalarını harikulade bir düzenleme ve yorum ile sundu.

Melike Demirağ bu kez Ahmet Koç’un bağlaması eşliğinde “Gafil Gezme Şaşkın”ı söylerken türküleri de ne kadar güzel söyleyebildiğini kanıtlıyordu.

Zülfü Livaneli’nin ”Yiğidim Aslanım”ında tüm salon hep birlikte bir koro oluşturmuştu sanki.

Konserin sonunda Melike Demirağ, sahneye şarkılarının yaratıcısı “Bir gün birbirimizden ayrı düşsek bile biliyorum hiçbir zaman ayrı değil yollarımız” diyerek Şanar Yurdatapan’ı davet etti. “Arkadaş” şarkısını bu sefer salonda bulunan sanatçı arkadaşları; Güzin-Baha, Ersan Erdura, Bilgen Bengü, Bora Ayanoğlu, Kartal Kaan, Coşkun Demir, Ercan Turgut, İskender Doğan, Banu ve Hülya Kırbağ, Turgay Noyan, Zeliha Sunal, Fatoş Güney ile birlikte söyledi. Tabii ki seyirci de ayağa kalkarak bu şarkıya coşku ile eşlik ederken yaşadığımız o zor yıllar bir anda gözümüz önününden geçti.

toplu

Unutulmaz bir Popsav Konseri daha sona ererken bir sonraki konseri şimdiden heyecanla beklemeye başladık.

alpay-konseri

Okuyamamış olanlar tıklasınlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s